FC Community
Discussion Boards => Off-Topic => Topic started by: cloudsoup on February 28, 2010, 05:13:11 pm
-
i love cashews, but they are rather expensive!
$4 for a can seems a bit much, but every once
in a blue moon, i'll give in.
...do you like nuts, do you hate 'em? are you allergic?
-
i like almonds and pecans.
I don't like raw cashews but i do like them in my chinese food :)
-
Cashews happen to be my favorite nuts. You could say i'm nuts for em...*goes to Pun Hell*
-
I love Almonds because they are good for you healthwise and they taste great. Cashews I can take them or leave them, plus they can be just a bit expensive.
-
I prefer the religious ones...
haha! well, i'll agree those tend to be the most amusing.
i think i've heard that almonds were good for you, but
i've never known exactly how...
now, jordan almonds most certainly cannot be, with their
sweet candy coating. but they sure are delicious 8)
-
Sometimes I feel like a nut Sometimes I dont And never feel like eting a walnut right from the shell
-
I like most nuts. I think Pecans are my favorite, but I can't make up my mind. I like cashews a lot, but like you said, they are expensive, so I don't have them very often.
-
ALMOnds are the bomb!!!
-
nuts are good but they always cost too much so i don't ever get to buy any. :notworthy:
-
I know where to find macadamia, black walnut, and pecan trees. I pick them up, crack them, and feast all year on them!
-
Nuts are incredible: peanuts, walnuts, almonds, brazilian nuts, cashews they are all awesome. Good Fats and good Protein with some fiber!
-
i like nuts, and i use them in a lot of recipes. they can be rather pricey but i buy them in bulk from winco foods and can buy the exact amount that i need at a really good price.
-
i like nuts, and i use them in a lot of recipes. they can be rather pricey but i buy them in bulk from winco foods and can buy the exact amount that i need at a really good price.
and buying then from winco is great when i'm making something like baklava or pecan squares that call for 4 or 5 cups per recipe. that can be $15 at a regular store but at winco thats about $6!
-
I like peants...salted ones..and pistachios